LO Nr I
Pilnie sie uczymy
Wyjazdy sportowe i sukcesy
nasi uczniowie

Szymon Hołownia w Oławie

2018
 Wydarzenie zakończone
 
0
Ostatni termin: 
2018-03-14

„Teologiczna Akademia Młodych to unikatowa w skali krajowej inicjatywa uczelni teologicznej” – czytamy na stronie internetowej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. „Jej głównym celem jest wsparcie szkół ponadgimnazjalnych w integralnym kształceniu młodzieży, szczególnie w zakresie kształcenia humanistycznego” ­– informują nas dalej.

PWT we Wrocławiu jest pomysłodawcą tej formy przybliżania młodym zagadnień z pogranicza teologii, filozofii, historii, pedagogiki i komunikacji społecznej, a pracownicy naukowi tejże uczelni będą gościć na spotkaniach z uczniami szkół ponadgimnazjalnych prowadząc dla nich wykłady i dyskusje. Spotkania takie mają się odbywać raz w miesiącu. Patronują temu dziełu samorządy lokalne: Starostwo i Urząd Miasta.

W środę, 14 marca, odbył się pierwszy wykład z cyklu zaplanowanych na ten rok szkolny. Prowadził go Szymon Hołownia – dziennikarz i publicysta katolicki znany z wielu artykułów, książek i programów telewizyjnych – a tematem wiodącym był „Bóg, kasa i rock’n roll”. Na spotkanie z nim, które odbyło się o godz. 9.30 w Centrum Sztuki w Oławie, przyszła zaproszona młodzież wypełniając całą widownię sali kinowej. Spotkanie otworzył ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec – rektor PWT we Wrocławiu. Obecni byli także Zdzisław Brezdeń – Starosta Powiatu Oławskiego i Tomasz Frischmann – Burmistrz Miasta Oława.

A oto dwie wypowiedzi uczestników spotkania:

 

Jan Pryjda: Spotkanie z Szymonem Hołownią było dla mnie zaskakujące. Słyszałem o nim oraz jego działalności, ale nie spodziewałem się tak dobrego i  dążącego do świętości człowieka. Konferencja, którą dla nas wygłosił, była dla mnie bardzo ważna, ponieważ ruszyła moje sumienie oraz zachęciła do działania na rzecz ludzi, którzy naprawdę potrzebują pomocy. Ostatnimi czasy pojawiło się we mnie sporo lenistwa, a Szymon Hołownia wraz z każdym słowem pokazywał mi, w jak złą stronę zmierzam. Właśnie ten radykalizm, którego często się boimy, pozwala przybliżyć się nam do Chrystusa i żyć tak jak On. Życie z nim nie jest łatwe, nie zawsze będzie zdrowie czy wystarczająca ilość pieniędzy. Bóg daje coś więcej. Jest to przede wszystkim zabranie lęku, którego jest tak wiele w świecie wojen i ludzkiego cierpienia. Wspomniane zostało również orędzie do młodych Ojca Świętego Franciszka, w którym zachęcał on do wstania z kanapy i ruszenia w niesamowitą podróż z Chrystusem. To spotkanie utwierdziło mnie w tym, że jeśli naprawdę będę żył Ewangelią, to będę wzrastał i stanę się naprawdę szczęśliwy. Właśnie taki cel sobie obieram – wprowadzić Ewangelię w moje życie. 

 

Dawid Marcinów: Z zaciekawieniem wysłuchałem wykładu Szymona Hołowni. Uważam, że była to fantastyczna okazja do spojrzenia na ewangelizację z zupełnie innej perspektywy – oczyma osoby świeckiej. Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w tym projekcie zorganizowanym przez Papieski Wydział Teologiczny. Daje on niepowtarzalną okazję zagłębiania się w sprawy serca naszej wiary – teologii właśnie.

Dla mnie poruszające było to, co pan Hołownia mówił o radykalizmie ewangelicznym, takim, który wymaga od ludzi młodych świadectwa. Często wydaje się nam, że polega on na głośnym prezentowaniu wartości świętej Ewangelii, kiedy tymczasem pan Szymon wskazywał raczej na ciszę: by w niej słuchać Chrystusa. Bo Bóg przemawia tylko do tych, którzy słuchają. Natomiast nasza mowa nie powinna wykraczać poza Chrystusową naukę o mowie prostej: „tak, tak i nie, nie”.

Zaskoczyła mnie seria pytań moich rówieśników o złego ducha. Pokazuje to, że ludzie młodzi chcą być świadomi zła i grzechu, aby nieustannie się go wystrzegać.

Po wysłuchaniu całego wykładu w mojej głowie pobrzmiewa nade wszystko jeden morał, że choćby świat nie zmieniał się w ogóle, warto zmieniać siebie. Głębokie zawierzenie Jezusowi Chrystusowi, że jesteśmy solą ziemi zobowiązuje do tytanicznej pracy nad sobą, aby nasze świadectwo życia było wzorem i drogowskazem dla tych, którzy szukają. Spotkanie uważam za udane i ciekawe, godne polecenia moim rówieśnikom, których zabrakło.

 

Piotr Kaczmarek: Spotkanie z Szymonem Hołownią było dla mnie bardzo interesującym i niezapomnianym doświadczeniem. Dał on się poznać, jako bardzo sympatyczna osoba o wyjątkowo głębokiej wierze. Jestem bardzo zadowolony, że mogłem go usłyszeć i zaczerpnąć trochę z jego wiedzy i refleksji, ponieważ mówił on o bardzo ważnych i wartościowych dla każdego katolika rzeczach.

Hołownia uświadomił nam, że aby być prawdziwym wyznawcą Jezusa Chrystusa należy przede wszystkim wcielić w swoje życie jego naukę i kierować się nią w codziennym życiu, a nie tylko o niej mówić. Porównał on tę sytuację do meczu piłki nożnej, gdzie na boisku gra Pan Jezus. Hołownia chciał przez to powiedzieć, że jeśli chcemy grać w jednej drużynie z Chrystusem, to musimy żyć w pełni jego przykazaniami. Z kolei jeśli będziemy jedynie uczyć się o niej, czytać czy mówić, będziemy jak fani siedzący na trybunach, którzy jedynie przyglądają się Jezusowi, ale tak naprawdę nie żyją z nim w prawdziwej łączności, a ich wiara nie jest żywa.

Ponadto bardzo ważną rzeczą o jakiej mówił, a która utkwiła mi w pamięci, jest fakt przyjmowania i godzenia się z wolą Boga w naszym życiu. Oznacza to, że nie zawsze wszystko musi się dziać, tak jak ktoś sobie zaplanował, gdyż gdy ktoś decyduje się na oddanie Panu Bogu, musi mieć świadomość, że może on mieć wobec nas inne plany, niż my sami. Dlatego też nie należy załamywać się różnorakimi upadkami, lecz ufać Bogu i wierzyć, że prowadzi nas do zamierzonego celu. Tym najważniejszym celem dla każdego chrześcijanina powinno być Zbawienie i życie wieczne, na które każdy z nas pracuje tu, na ziemi.

 

 

Dostępne terminy


Okres: 2018-03-14

 

Lista uczestników

 Brak uczestników 

Powered by iCagenda

Kalendarz Wydarzeń

Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
00:00
Inauguracja roku szkolnego 2019/2020   2019-09-02{/gallery}
Data :   2 września 2019
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kontakt:

Liceum Ogólnokształcące Nr I
im. Jana III Sobieskiego;

55-200 Oława; Plac Zamkowy 10 
Telefon: +71 313 27 48

 

 


Sukcesy:

wyróżnienie tygodnika Perspektywy
w rankingu najlepszych liceów
w Polsce


Certyfikaty:

wysokiej jakości kształcenia 
Politechniki Wrocławskiej
i Uniwersytetu Przyrodniczego

   


Współpraca:

Wyższa Szkoła Bankowa
we Wroclawiu

 

Sign in to your account