LO Nr I
Pilnie sie uczymy
Wyjazdy sportowe i sukcesy
nasi uczniowie

Zbigniew Herbert – poeta moralnego niepokoju

2018
 Wydarzenie zakończone
 
0
Ostatni termin: 
2018-03-20 00:00

Zbigniew Herbert – poeta moralnego niepokoju

20 marca bieżącego roku, w naszej szkole odbyła się VII konferencja naukowa. Z uwagi na to iż rok 2018 jest nazwany „Rokiem Herberta'', tym razem została ona poświęcona właśnie temu wybitnemu poecie.

Konferencję, która odbyła się auli im. Józefa Palidera zorganizowali uczniowie klas 1a i 3a pod opieką prof. Blandyny Rosół-Niemirowskiej. Prowadzili ją Izabela Zinkiewicz i Dawid Marcinów z maturalnej klasy o profilu humanistycznym. Prezentacje multimedialną wykonał Michał Wojdyła.

Na konferencji gościliśmy m.in. Romana Kowalczyka – Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Zdzisława Brezdenia – Starostę Powiatu Oławskiego, Tomasza Frischmanna Burmistrza Oławy, dyrektorów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przedstawicieli lokalnych mediów, a przede wszystkim wykładowców – znakomitych przedstawicieli świata nauki.

Swoją obecnością zaszczycił nas: prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja, który wygłosił wykład pt. „Lwów jako miejsce młodości Z. Herberta”; prof. dr hab. Bogusław Bednarek, który mówił na temat: „W kręgu Barbarzyńcy w ogrodzie Z. Herberta” i dr Robert Mertuszka z prelekcją pt. „Przesłanie Pana Herberta. Czy poezja intelektualna może być trendy?”.

Każdy wykład był inny i trafiał inaczej w chłonne wiedzy umysły młodzieży. Oto spisane na gorąco wypowiedzi uczniów:

M. Zieliński: „Najbardziej podobało mi się wystąpienie Profesora Bednarka. Mimo że wykład był trudny, to pasja, zaangażowanie i humor tego człowieka sprawiły, że słuchałem wykładu z zaciekawieniem i podziwem dla ogromnej wiedzy Profesora”.

J.Saderska: „Największe wrażenie zrobiło na mnie przemówienie dr Roberta Mertuszki. Po dwóch wykładach wymagających ogromnego skupienia i uwagi, liczyłam na wystąpienie skierowane prosto do nas, do młodzieży. I taki właśnie wykład zaprezentował nam dr Mertuszka. Było bardzo ciekawie, proste i zrozumiale. Wiele wyniosłam z tego wykładu i mam nadzieję, że będę miała okazje uczestniczyć w kolejnych”.

Część artystyczną otworzył Roman Kowalczyk, który postanowił wykonać autorski utwór pt. „Romans z Polską”.

W muzyczno-wokalnej części wzięli też udział uczniowie naszej szkoły, którzy sami skomponowali linię melodyczną do wybranych wierszy Herberta. Patrycja Hawrysz wraz z zespołem, w skład którego wchodzili: Kinga Lenart, Małgorzata Kuczmowska, Martyna Maciejko, Hubert Wróblewski oraz Jakub Janiak, wykonali utwory pt. „Kamyk” i „Pieśń o Bębnie”. Tymoteusz Chlebny zaśpiewał „Nike która się waha” oraz „Przesłuchanie Anioła”. Na naszej scenie wystąpili również: Janek Smolarczyk z utworami „Napis” i „Szuflada” oraz Julia Fotyga, która wykonała piosenkę pt. „Prośba”. Nie można też zapomnieć o przewodniczącej szkoły, Magdalenie Iżuk, która wyrecytowała wiersz „Przesłanie Pana Cogito”.

Konferencja nie odbyłaby się bez wsparcia naszych sponsorów: „Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskie”, Studia Reklamy „Wena”, CTKiR Browar PROBUS, którym bardzo serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty i Zdzisław Brezdeń – Starosta Powiatu Oławskiego.

Klaudia Wołoszyńska kl.1a

 

 

Dostępne terminy


Okres: 2018-03-20 00:00

 

Lista uczestników

 Brak uczestników 

Powered by iCagenda

Kalendarz Wydarzeń

Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
00:00
Inauguracja roku szkolnego 2019/2020   2019-09-02{/gallery}
Data :   2 września 2019
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
00:00
Zapraszamy do udziału w kampanii BohaterOn 2019!   Również w tym roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii mającej na celu [...]
Data :  15 września 2019
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kontakt:

Liceum Ogólnokształcące Nr I
im. Jana III Sobieskiego;

55-200 Oława; Plac Zamkowy 10 
Telefon: +71 313 27 48

 

 


Sukcesy:

wyróżnienie tygodnika Perspektywy
w rankingu najlepszych liceów
w Polsce


Certyfikaty:

wysokiej jakości kształcenia 
Politechniki Wrocławskiej
i Uniwersytetu Przyrodniczego

   


Współpraca:

Wyższa Szkoła Bankowa
we Wroclawiu

 

Sign in to your account