LO Nr I
Pilnie sie uczymy
Wyjazdy sportowe i sukcesy
nasi uczniowie

XLI edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

2018
 Wydarzenie zakończone
 
0
Ostatni termin: 
2018-03-22 00:00

Marek znów nie miał sobie równych!

Tym razem jednak nie chodziło o fizykę czy matematykę, ale o wiedzę z zakresu pożarnictwa. A to w związku z odbywającym się 22 marca finałem XLI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Jego powiatowa edycja odbyła się w Starostwie, a zwycięzcy będą reprezentować nasz Powiat w finałach wojewódzkich. Marek Słowiński z kl.3d zajął I miejsce w grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wielkie gratulacje!

 

2018_-_03.22_-_Finał_XLI_edycji_Ogólnopolskiego_Turnieju_Wiedzy_Pożarniczej_3.jpg

 Fot. Starostwo Powiatowe w Oławie

Zobacz także:

https://starostwo.olawa.pl/aktualnosc-1228-powiatowe_eliminacje_konkursu_wiedzy.html

http://kpolawa.kwpsp.wroc.pl/2018/03/28/najlepsi-z-powiatu-otwp/

 

O tym, skąd u Marka pasja pożarnictwem możesz się dowiedzieć z naszego krótkiego wywiadu:

 

– Skąd u Ciebie zainteresowanie tematyką pożarniczą?

Zawód strażaka jest ciekawy sam w sobie. Mieszkam niedaleko komendy, więc widuję strażaków podczas konserwacji sprzętu oraz ćwiczeń w uzbrojeniu. Gdy byłem młodszy strażacy oprowadzali niekiedy grupy z przedszkola, gdzie główną atrakcją było podziwianie widoków z drabiny pożarniczej. Nigdy nie miałem okazji wjechać na górę, ale podobało mi się to. W dodatku strażacy mieli fajnego owczarka, który wtedy był większy ode mnie. Czasem zdarzało się, że wybiegł przez otwartą bramę i przez jakiś czas chowałem się na podwórku, bo wyglądał na naprawdę groźnego. Bycie strażakiem wydawało się czymś super, ale w sumie było to zwyczajne „lubię to” tak jak lubiłem pokopać w piłkę albo pobawić się w policjantów i złodziei. To jak byłem młodszy. Potem przez konkurs strażacki w podstawówce dowiedziałem się trochę więcej o pracy strażaka, parę razy w ramach przygotowań do finałów krajowych panowie z jednostki dokładnie pokazali mi sprzęt pożarniczy, tak że mogłem wszystkiego dotknąć. Wtedy zobaczyłem, że trzeba dość dużo umieć i mieć dość dużo siły, żeby sprawnie posługiwać się tym sprzętem. I to było fajne, że było tak dużo ciekawych urządzeń, które strażacy potrafili wykorzystać maksymalnie do ratowania życia i gaszenia pożarów.

 

– Jak długo przygotowywałeś się do tego konkursu?

W sumie przygotowania trwają już dziewiąty rok, bo startuję w tym konkursie dziewiąty rok z rzędu. W tym czasie trzy razy udało mi się trafić do finałów krajowych, które za każdym razem są największym wyzwaniem i największą frajdą pod kątem organizacji i przebiegu (dużo pokazów, zadań do wykonania i wszystko w otwartej formie, tak że przechodnie mogą obserwować przebieg konkursu, bo zazwyczaj wszystko odbywa się pod gołym niebem). Najwięcej czasu na przygotowania poświęciłem w gimnazjum, wtedy dowiedziałem się masę nowych rzeczy oraz szczegółów. W tym czasie chodziło już raczej o rozporządzenia o ochronie przeciwpożarowej, które szczegółowo określały formy zabezpieczeń budynków przed pożarem w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż gasić. W sumie wtedy legło w gruzach moje wyobrażenie o tym, że w straży pożarnej tylko gasi się pożary. Duża praca wykonywana jest też po to, by zapewnić bezpieczne warunki ewakuacji oraz rozwój świadomości o zagrożeniach wśród społeczeństwa.

 

– Jak oceniasz poziom konkursu? Czy był trudny a pytania wymagały naprawdę dużej wiedzy specjalistycznej?

Konkurs jest bardzo trudny, jako że obejmuje wiele dziedzin, nie tylko ochrony przeciwpożarowej, ale również pierwszej pomocy, historii pożarnictwa, transportu drogowego substancji niebezpiecznych. Poza tym wymagane jest obeznanie z funkcjonowaniem sprzętu pożarniczego, wykonywaniem zadań bojowych przewidzianych w regulaminie zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, udzielania pierwszej pomocy. Myślę, że ta wiedza nie pójdzie na marne, gdyż są to umiejętności, które się przydają, a obsługi gaśnicy i tak powinien nauczyć się każdy kierowca. Poza tym akty normatywne związane z ochroną przeciwpożarową są napisane bardzo jasno i zwięźle, zatem też nauczyły mnie trochę logicznego myślenia. Przez pierwszych kilka lat startów wydawało mi się, że obszar konkursu jest nieskończony, gdyż na tak wiele pytań nie znałem odpowiedzi. Teraz nawet po tylu latach jest jeszcze wiele rzeczy, których nie pamiętam lub które mnie zaskakują. Pytania cechują się tym, że występuje w nich dużo liczb (ale to mi akurat nie przeszkadza), gdyż zazwyczaj pytają się o konkretne wartości, np. długości przejść i dojść ewakuacyjnych, szerokość drzwi ewakuacyjnych, powierzchnia klapy dymowej, okres czyszczenia przewodów kominowych. Zatem ciężko udzielić odpowiedzi „na chłopski rozum”. Trzeba po prostu znać odpowiednie rozporządzenie, w którym znajdowały się te dane.

 

– Z jakim pytaniem miałeś najwięcej trudności?

Najtrudniejsze pytanie jakie słyszałem padło na finale krajowym w 2014 roku, ale na szczęście nie było skierowane do mnie, bo nie potrafiłbym na nie odpowiedzieć: „Jak wymienić łańcuch w pilarce łańcuchowej?”. Nigdy nie miałem okazji tego robić... A z innych to na przykład: „Jaka kwota 1% podatku przekazana została na Związek OSP RP w 20** roku”.

 

 

Dostępne terminy


Okres: 2018-03-22 00:00

 

Lista uczestników

 Brak uczestników 

Powered by iCagenda

Kalendarz Wydarzeń

Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
00:00
Inauguracja roku szkolnego 2019/2020   2019-09-02{/gallery}
Data :   2 września 2019
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kontakt:

Liceum Ogólnokształcące Nr I
im. Jana III Sobieskiego;

55-200 Oława; Plac Zamkowy 10 
Telefon: +71 313 27 48

 

 


Sukcesy:

wyróżnienie tygodnika Perspektywy
w rankingu najlepszych liceów
w Polsce


Certyfikaty:

wysokiej jakości kształcenia 
Politechniki Wrocławskiej
i Uniwersytetu Przyrodniczego

   


Współpraca:

Wyższa Szkoła Bankowa
we Wroclawiu

 

Sign in to your account