LO Nr I
Pilnie sie uczymy
Wyjazdy sportowe i sukcesy
nasi uczniowie

Przedstawienie Dziady Polskie

2018
 Wydarzenie zakończone
 
0
Ostatni termin: 
2018-11-11 00:00

Narodowe Święto Niepodległości – 100-rocznica odzyskania niepodległości

„Dziady Polskie” w LO

„Nie ma lipy” – skomentował krótko jeden z uczniów klas pierwszych wychodząc z przedstawienia „Dziady Polskie”, które 9 listopada można było zobaczyć na szkolnej scenie Ogólniaka. Wpisywało się ono w obchody Narodowego Święta Niepodległości no i oczywiście w 100. rocznicę jej odzyskania. Jubileuszowa okazja była bodźcem do tego, by zrobić coś wyjątkowego, z rozmachem i klasą. I udało się… Opinii podobnych do tej, która przytoczona została na początku było więcej, a fakt, że dwukrotnie odgrywane przedstawienie za każdym razem oklaskiwane było na stojąco, mówi o bardzo pozytywnym jego przyjęciu przez publiczność.

Autorką scenariusza i reżyserką była Barbara Guglas – nauczyciel języka angielskiego. Wizja przedstawienia zrodziła się już pod koniec zeszłego roku szkolnego, gdy wraz z Małgorzatą Peremicką (dyrektor LO), Aleksandrą Skibińską-Brzezicką (historia) i Piotrem Wróblem (religia) obmyślano program uczczenia jubileuszu. Z realizacją, w którą od początku bardzo mocno zaangażowali się także uczniowie, ruszono z początkiem października.

Przedstawienie było wydarzeniem głównym i w pewnym sensie galowym dla obchodów, ale nie jedynym. W atmosferę odświętności wkraczało się już przekraczając prób szkoły, gdzie na parterze zaprezentowane zostały prace uczniów o tematyce patriotycznej. Siedem wielkoformatowych plansz, które w konwencji komiksu przedstawią wybrane przez autorów sceny lub wydarzenia związane z niepodległością. Jedne przypominają plakat, inne wyraźnie wpisują się w komiksową estetykę i formę.

Na pierwszym piętrze na ścianach galeria postaci – narodowych bohaterów – które zaznaczyły swoje oddanie w dziele odzyskania niepodległości. Najbardziej jednak uwagę przyciąga wielka biało-czerwona mapa Polski, do której każdy mógł przypiąć napisane przez siebie „życzenia dla Polski”. Jeszcze przed przedstawieniem uczniowie i pracownicy szkoły zaczęli ją wypełniać, a do końca dnia cała zapełniła się białymi i czerwonymi krateczkami. Pisząc je można było siąść w stylizowanym na przedwojenny gabinet kąciku – przy zabytkowym biurku i na krzesłach pamiętających lata dwudzieste ubiegłego wieku.

I wreszcie samo przedstawienie… Już sam tytuł – „Dziady Polskie”, zdradzał, że będziemy mieli do czynienia z inscenizacją nawiązującą konwencją do romantycznych dzieł naszych wieszczów. Pierwsza scena symbolicznie ukazała ostatni rozbiór Polski i jej pogrzeb. Misterium to – pół realistyczne, pół symboliczne – uwieńczone zamknięciem w trumnie insygniów narodowych i wyprowadzeniem związanej Polski wywołało na widowni poruszenie.

W następnej odsłonie przedstawienia mieliśmy chronologiczny przeskok do czasów współczesnych. Na scenie pojawia się licealista, który z niemałym trudem próbuje przygotować się do ważnego sprawdzianu z historii. Z pomocą przychodzi mu „Polska”, która opowiada mu swoje dzieje, głównie te tragiczne, związane z cierpieniem narodu i jego zniewoleniem. Przywołuje różne sytuacje i postacie, które miały znaczący wpływ na bieg naszej historii: carycę Katarzynę, kanclerzy Prus i Austrii, Piłsudskiego, Dmowskiego, Stalina, Hitlera, Churchilla, Roosvelta, ks. Popiełuszko, Jaruzelskiego… Ostatnia scena należała do Jana Pawła II i jego wystąpienia w 1980 roku, gdy na Placu Trzech Krzyży w Warszawie wypowiadał słane i prorocze słowa-modlitwę: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi – tej ziemi!”.

Walory artystyczne przedstawienia dopełniły wykonywane utwory muzyczne. Mogliśmy usłyszeć, w wykonaniu solowym i chóralnym: „Orzeł Biały”, „Już nie wróci chłopiec Twój dziewczyno”, „Marsz Sybiraków” i „Dziś idę walczyć, mamo”.

 

Niewątpliwie najważniejszą postacią podczas przedstawienia była Polska, którą grała Weronika Piotrowska. Dlatego to właśnie Weronikę poprosiliśmy o krótki wywiad.

 

– Czy długo przygotowywałaś się do swojej roli?

Szczerze mówiąc do roli przygotowywałam się podczas wszystkich prób. Nie chodzi tutaj o znajomość tekstu, bo jego nauczyłam się szybko, lecz o sam fakt wystąpienia na scenie. Musiałam się mentalnie do tego przygotować, ponieważ to była moja pierwsza w życiu główna rola. 

 

– Co było dla Ciebie najtrudniejsze?

Najtrudniejsza dla mnie była walka z samą sobą - przezwyciężenie stresu, zrozumienie mojej postaci, przekazanie widzom tych emocji, które każdy aktor posiada w swoim sercu. 

 

– Co wywołało u Ciebie największe wzruszenie?
Największe wzruszenie wywołała u mnie piosenka "Ojczyzno ma". Przechadzając się po parkiecie wśród oglądających poczułam, że jestem w dobrym miejscu, bo w Niepodległej Polsce, a jako Polka jestem z tego dumna. 

 

 

Dostępne terminy


Okres: 2018-11-11 00:00

 

Lista uczestników

 Brak uczestników 

Powered by iCagenda

Kalendarz Wydarzeń

Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
00:00
Inauguracja roku szkolnego 2019/2020   2019-09-02{/gallery}
Data :   2 września 2019
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kontakt:

Liceum Ogólnokształcące Nr I
im. Jana III Sobieskiego;

55-200 Oława; Plac Zamkowy 10 
Telefon: +71 313 27 48

 

 


Sukcesy:

wyróżnienie tygodnika Perspektywy
w rankingu najlepszych liceów
w Polsce


Certyfikaty:

wysokiej jakości kształcenia 
Politechniki Wrocławskiej
i Uniwersytetu Przyrodniczego

   


Współpraca:

Wyższa Szkoła Bankowa
we Wroclawiu

 

Sign in to your account