LO Nr I
Pilnie sie uczymy
Wyjazdy sportowe i sukcesy
nasi uczniowie

Nie zabieraj swoich narządów do nieba

2016
 Wydarzenie zakończone
 
0
Ostatni termin: 
2016-10-13

6 października w naszej auli odbyło się spotkanie z Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

Fundacja ta ma na celu wspieranie rozwoju polskiej kardiochirurgii oraz wprowadzanie do praktyki klinicznej nowoczesnych technik i technologii w zakresie leczenia serca.

Temat spotkania brzmiał: "Przeszczepy tkanek i narządów - szansa na zdrowie i życie". Słowa powitania wygłosiła dyrektor szkoły mgr Małgorzata Peremicka. W swojej wypowiedzi zaznaczyła wartość tematu w kontekście życiowym. Następnie głos przejęła pani Jolanta Wszołek (prezes Banku Tkanek w Zabrzu). Po krótkim wprowadzeniu poprosiła uczestników spotkania o wypełnienie ankiety początkowej.  Kolejnym punktem była emisja filmu którego tytuł był tożsamy z tematem spotkania. Ekranizacja przedstawiała reguły prawne dotyczące przeszczepów w Polsce, możliwość form sprzeciwu bycia dawcą oraz omówione zostały kwestie rodzinne. Następnie ukazano postacie osób, które przeszły przeszczep z pomyślnym skutkiem i jak dawniej funkcjonują w społeczeństwie. Zaprezentowane zostały również wypowiedzi przedstawicieli różnych religii, którzy wyjaśnili kwestie-wyznanie a bycie dawcą. Zakończenie filmu zachęcało widzów do refleksji nad możliwością pozostania dawcą narządów.

Gdy na powrót zapaliły się światła mikrofon przejął pan Jan Malinowski, który przeszedł zabieg przeszczepu serca. Opowiedział on o sportach, rajdach i działalności osób po przeszczepach, wzbogacając swoją wypowiedź zdjęciami z podjętych przedsięwzięć. Dyskusję z udziałem specjalistów z dziedziny transplantologii rozpoczął Dr Adam Mały (specjalista chirurgii ogólnej koordynator transplantologiczny Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Katowicach). Na pytania zadawane przez uczniów odpowiadali również wspomniana wcześniej pani Jolanta Wszołek oraz ksiądz prof. Piotr Morciniec (dyrektor Instytutu Nauk o Rodzinie, Kierownik Katedry Bioetyki i Etyki Społecznej Uniwersytetu Opolskiego Wydziału Teologicznego w Opolu). Trzy pierwsze osoby które zadały pytanie otrzymały drobne upomineki w postaci koszulek fundacji. Na każde z zadanych pytań specjaliści odpowiadali wyczerpująco.

Na zakończenie uczestnicy wypełnili drugą część ankiety i gromki brawami podziękowali za spotkanie. Przy wyjściu osoby chętne mogły pobrać bransoletki identyfikujące dawcę narządów oraz kartę potwierdzającą chęć oddania narządów po śmierci. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. A dzięki szczegółowemu omówieniu tematu, każdy uczestnik mógł poznać wiele ciekawostek z dziedziny transplantologii. Każdy jednak na pewno zapamięta ważne słowa które padły podczas spotkania: "Nie zabieraj swoich narządów do nieba!"

Karolina Dłutowska, kl.1b

 

 

Dostępne terminy


Okres: 2016-10-13

 

Lista uczestników

 Brak uczestników 

Powered by iCagenda

Kalendarz Wydarzeń

Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
00:00
Inauguracja roku szkolnego 2019/2020   2019-09-02{/gallery}
Data :   2 września 2019
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
00:00
Zapraszamy do udziału w kampanii BohaterOn 2019!   Również w tym roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii mającej na celu [...]
Data :  15 września 2019
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kontakt:

Liceum Ogólnokształcące Nr I
im. Jana III Sobieskiego;

55-200 Oława; Plac Zamkowy 10 
Telefon: +71 313 27 48

 

 


Sukcesy:

wyróżnienie tygodnika Perspektywy
w rankingu najlepszych liceów
w Polsce


Certyfikaty:

wysokiej jakości kształcenia 
Politechniki Wrocławskiej
i Uniwersytetu Przyrodniczego

   


Współpraca:

Wyższa Szkoła Bankowa
we Wroclawiu

 

Sign in to your account