LO Nr I
Pilnie sie uczymy
Wyjazdy sportowe i sukcesy
nasi uczniowie
Uczestniczymy w projekcie

Lekcja z prof. Bogusławem Bednarkiem

2018
 Wydarzenie zakończone
 
0
Ostatni termin: 
2018-12-07 00:00

Spotkanie z prof. Bogusławem Bednarkiem

Na zaproszenie prof. Blandyny Rosół-Niemirowskiej gościł u nas 7 grudnia prof. Bogusław Bednarek. Znany jest ze swoich pełnych ekspresji wykładów, w których w sposób elokwentny i niezwykle zajmujący opowiada o różnych arkanach kultury. Jako profesor polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim cieszy się niezwykłą popularnością studentów, którzy cenią swojego wykładowcę za ogromną wiedzę, jaką posiada, umiejętność jej przekazu i humor, którym okrasza nawet najtrudniejsze tematy. Jest autorem wielu książek i artykułów pisanych do czasopism specjalistycznych, ale też popularnych. Współtworzył program telewizyjny „Labirynty kultury”, a obecnie występuje w „Antykabarecie”.

W naszej szkole prof. Bednarek miał spotkania z trzema klasami. W klasie 1a poruszył temat „Egzempla w tekstach kultury”, z 2a mówił o „Motywie złota w różnych kontekstach kultury”, natomiast 2d wprowadził w szereg „Uwikłań znaczeniowych domu”.

Michał Waś (1a): Nasze spotkanie z prof. Bogusławem Bednarkiem dotyczyło „Egzemplów w tekstach kultury”. Na początku Profesor przystępnie wyjaśnił definicję pojęcia „exemplum”, omówił kontrowersje związane z opowieściami tego typu, wspomniał, że kultura posiłkująca się egzemplami trwała bardzo długo oraz przedstawił klasie wiele przykładów owych kommemoracji. Stwierdził także, że dawniej, czym innym były treści wartościowe w oczach krytyków, a czym innym treści, które realnie ingerowały w ludzkie umysły. Ciekawa była informacja o tym, że w epoce odrodzenia egzempla były znane i rozpowszechnione o wiele bardziej, niż dzieła Jana Kochanowskiego czy Mikołaja Reja. Profesor skupił swój wywód wokół egzemplów z dwóch epok literackich: średniowiecza i renesansu. Głoszono je z setek ambon.

Na wykładzie dowiedzieliśmy się wiele o postaci diabła w egzemplach, a wręcz, że wyziewa z nich demonologia. Oprócz tego pojawiły się informacje o tym, że diabeł przedstawiany był konwencjonalnie i przyjmował najrozmaitsze postacie, narzucano mu cechy etniczne, które wydawały się wrogie oraz, że często przybierał postawę moralisty. Zbiór egzemplów, który był jednym z popularniejszych, w morale zawierał twierdzenie, że modlitwa jest korzystna dla duszy człowieka. Nierzadko pojawiał się motyw „walki o duszę”. Podczas śmierci człowieka anioł, który prowadził księgę dobrych uczynków, oraz diabeł, który spisywał złe uczynki, sprzeczali się o los pozaziemski persony. Niektóre egzempla były kierowane do dziewczyn i kobiet, z przesłaniem do zachowania czystości ciała. Niekiedy, z krótkiej opowieści, tworzono rozbudowaną narrację.

Lekcja z Panem Profesorem była niezwykłym, inspirującym wydarzeniem. Wiedza była łatwa do przyswojenia, dzięki gestykulacji oraz modulacji tonu głosu wykładowcy. Cała klasa słuchała mówcy ze skupieniem, za sprawą jego świetnie opanowanej roli retora.

Marysia Sucharska (2a): Złoto. Jakie ma znaczenie dla ludzi i dla świata? Czy może być czymś więcej niż tylko kruszcem i  posiadać w sobie jakąś głębię oraz wartość pozamaterialną? Na te pytania i inne pytania odpowiedzi udzielał prof. Bogusław Bednarek, odwołując się głównie do literatury. Z zainteresowaniem słuchaliśmy tego, co opowiadał oraz cieszymy się, że mieliśmy okazję do zadawania pytań. Wyjaśnił sporo kwestii dotyczących złota. Przedstawił między innymi 4 etapy w dziejach ludzkości: wiek złoty, srebrny, brązowy oraz żelazny, czyli współczesny. Wyjaśnił, na czym polega rola złota w różnych tekstach kultury, omówił problem złotej wolności szlacheckiej oraz ukazał wątki związane ze złotem w mitach germańskich czy nordyckich. Profesor skłonił nas do refleksji o naszym życiu i wspomniał, że każdy z nas posiada swój własny indywidualny złoty wiek oraz ukazał definicję skarbu nie tylko, jako rzeczy materialnej, ale też jako duchowej wartości dla człowieka. Poznaliśmy też nowe pojęcia takie jak: antropeion, wira, wirgeld, kenning, psychopompas itp.

Na pewno było to bardzo owocne spotkanie. Wszyscy byli zachwyceni erudycją oraz poczuciem humoru Profesora oraz jego szeroką wiedzą z dziedziny kultury.  Spotkanie to było wspaniałym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że prof. Bednarek  jeszcze nas odwiedzi.

Michał Sokołowski (2d): Temat „Uwikłań znaczeniowych domu”, Profesor rozpoczął od wyjaśnienia symboliki domu jako rdzenia, służącego uporządkowaniu świata w którym się znajdujemy. Następnie przeszedł do znaczenia określeń: przestrzeni i miejsca, które w swoim dziele przedstawił Yi-Fu Tuan. Na koniec odniósł się do rozważań Gastona Bacheralda na temat domu onirycznego.

Muszę przyznać, że lekcja z prof. Bednarkiem przerosła moje oczekiwania. Z łatwością nawiązał z nami kontakt, mimo sporej różnicy wieku, oraz za pomocą anegdot i żartów go podtrzymał. Profesor zaskoczył mnie także ilością oraz różnorodnością informacji, które zdołał nam przekazać. Odwołał się do popularnej serii książek młodzieżowych J. K. Rowling, mitologii nordyckiej, „Iliady” Homera, „Trenów” Kochanowskiego i wielu innych źródeł literackich pochodzących z różnych epok historycznych.

Lekcja prof. Bednarka była wciągająca od początku do końca, bez zbędnych pauz, ani przedłużania. Żałuje, że trwa jedynie czterdzieści pięć minut, gdyż z przyjemnością można by słuchać Profesora godzinami. Cieszę się, że moja klasa miała sposobność uczestnictwa w takiej lekcji.

 

 

Dostępne terminy


Okres: 2018-12-07 00:00

 

Lista uczestników

 Brak uczestników 

Powered by iCagenda

Kalendarz Wydarzeń

Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
00:00
Drodzy Uczniowie      Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku skolnego 2019/20 do Auli szkolnej w dniu 2 września 2019, godzina 8.30.        Obowiązują szkone [...]
Data :  27 sierpnia 2019
28
29
30
31

Kontakt:

Liceum Ogólnokształcące Nr I
im. Jana III Sobieskiego;

55-200 Oława; Plac Zamkowy 10 
Telefon: +71 313 27 48

 

 


Sukcesy:

wyróżnienie tygodnika Perspektywy
w rankingu najlepszych liceów
w Polsce


Certyfikaty:

wysokiej jakości kształcenia 
Politechniki Wrocławskiej
i Uniwersytetu Przyrodniczego

   


Współpraca:

Wyższa Szkoła Bankowa
we Wroclawiu

 

Sign in to your account