Podziękowanie
Kącik poetycki klasy 2Ap
Kącik poetycki
W poniedziałek, 21 listopada br., klasa 2Ap postanowiła urządzić na lekcjach polskiego skromny kącik poetycki. Głównym inicjatorem wydarzenia była prof. Aldona Turczyniewicz, która pomogła swoim uczniom w realizacji przedsięwzięcia. Klasa zdołała stworzyć atmosferę istnej uczty poetyckiej, której głównym daniem był romantyczny cykl Sonetów krymskich Adama Mickiewicza. Wśród recytowanych sonetów można było usłyszeć rozpoczynające zbiór Stepy akermańskiea także Mogiły haremu, Burzę, Grób Potockiej, Żeglugę, Pielgrzyma czy Ajudah. Wszyscy spróbowali swoich sił w recytowaniu poszczególnych utworów, mocno zważając na odpowiednią dykcję, akcent, rytm czy najważniejsze – intonację głosową. Dzięki temu zwykła recytacja była w stanie przenieść słuchacza do Mickiewiczowskiej krainy Orientu i silnie oddziaływać na jego wyobraźnię. Piękno wyrazów i niedościgniony dobór słów w Sonetach krymskich pozwalał uczniom zobaczyć opisywany przestwór oceanu, koralowe ostrowy burzanu, błyszczący Dniestr czy lampę Akermanu oczami samego poety. Humanistom z klasy 2Ap, tak bardzo wrażliwym na poezję romantyczną, towarzyszył otulający salę szum czajnika – uczniowie postanowili bowiem urozmaicić sobie czas, pijąc wspólnie egzotyczną herbatę. Nie obyło się także bez ustanowienia kilku różnych konkurencji, w których uczniowie poza najlepszą recytacją wybierali spośród siebie nominowanych do nagrody za strój nawiązujący do XIX-wiecznej mody doby romantyzmu czy profesjonalnie wykonany makijaż. Niezrównaną pod względem recytacji okazała się uczennica Hanna Kozłowska, deklamująca Stepy akermańskie, którą klasa nagrodziła rzęsistymi oklaskami. W kategorii najznakomitszy strój damski pierwsze miejsca ex aequo zajęły: Karina Krakowska, Magdalena Żyłajtys, Hanna Wasąg oraz Kornelia Polańska. Rewelacyjnym strojem męskim mógł pochwalić się Hubert Sobieraj (zadał on szyku retro kaszkietem, spod którego wystawały niesforne fale), zgarniający tym samym pierwsze miejsce w tej konkurencji. Natomiast za najlepszy makijaż zostały nagrodzone Aleksandra Kowalczyk wraz z Julią Parlej.
Gratulując wspaniałego przedsięwzięcia klasie 2Ap, życzę jej dalszych działań w celu urozmaicania codziennych lekcji w szkole!
Przewodniczący klasy 2Ap
Marek Markiewicz
Gala stypendystów Powiatu
STYPENDYŚCI 2022/2023
23 listopada w starostwie zostali uhonorowani dyplomami uczniowie ze szkół średnich z powiatu oławskiego w związku z przyznanymi im stypendiami na rok szkolny 2022/2023. Wśród 59 stypendystów z powiatu oławskiego znalazło się 36 uczniów z naszego Liceum.
STYPENDIA ZA BARDZO DOBRE WYNIKI W NAUCE ORAZ ZA OSIĄGNIĘCIA W OLIMPIADACH I KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH:
BAJOR DANIEL, KL. 4 E
ŚWIERCZOK JULIA, KL. 4 D
STYPENDIA ZA BARDZO DOBRE WYNIKI W NAUCE:
DANILEWICZ MICHAŁ, KL. 4 E
DUMIN KAMILA, KL. 4 B
GALLUS NATALIA, KL. 2 C
GRABARCZYK LAURA, KL. 3 D
KASPEREK KACPER, KL. 3 D
MARCINÓW MICHAŁ, KL. 3 C
MARKIEWICZ MAREK, KL. 2 A
OLEJNIK EMILIA, KL. 3 B
PIOTROWSKI SZYMON, KL. 3 C
POŚLAD MICHAŁ, KL. 2 D
RESZCZYŃSKI ŁUKASZ, KL. 3 D
ROMAŃCZUKIEWICZ KAROL, KL. 2 B
SIKORSKA KAJA, KL. 4 E
SKORUPSKA MAGDALENA, KL. 4 B
SŁABICKA MAJA, KL. 4 B
SMOLNICKI PAWEŁ, KL. 3 D
SYRYJCZYK JAKUB, KL. 2 D
ZAKLUKIEWICZ BOGNA, KL. 4 C
STYPENDIA ZA SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W OLIPIADACH I KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH:BEREŻNICKI SZYMON, KL. 3 A
NAROLSKA PARTYCJA, KL. 4 D
WÓJCIK PATRYCJA, KL. 3 C
STYPENDIA ZA SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W ZAWODACH SPORTOWYCH:
BANASZEK JAKUB, KL. 4 E
BIEGA ZOFIA, KL. 2 B
BIELA WOJCIECH, KL. 2 B
KUDELA DANIEL, KL. 2 D
KUDELA JAKUB, KL. 2 B
KUNICKI FILIP, KL. 4 D
MARCHEWSKI WOJCIECH, KL. 2 D
MIJAŁ RADOSŁAW, KL. 4 D
PIESZCZEK FILIP, KL. 2 B
RUCIŃSKA ZOFIA, KL. 2 B
SKIBA MAKSYMILIAN, KL. 2 D
SZPINETA BŁAŻEJ, KL. 2 D
WILGOSZ MARIA, KL. 4 B
Gratulujemy osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów edukacyjnych!
JS
Fot. Joanna Lehr
Opowiadanie października
Drodzy uczniowie,
z niekłamaną przyjemnością informuję, iż w plebiscycie na opowiadanie października jury niemalże jednogłośnie zdecydowało się przyznać nagrodę Janowi Ziemniakowi (3Bp), autorowi "Czarny Poniedziałek", głosami uczniów zwyciężyła historia napisana przez Jakuba Piotrowskiego "Przeklęta ziemia".
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Koordynator konkursu
Marta Słomka
Zbiórka dla zwierząt
Zaproszenie na koncert
Dzień Życzliwości
Podziękowanie
Podziękowanie za udział w akcji „Szkoła do hymnu”
W ramach akcji MEiN uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły uczestniczący w występie szkolnego Koła Teatralnego pt. „Strefa wolności” odśpiewali wspólnie hymn. W tym roku akcja, do której przyłączyliśmy się, odbyła się już po raz piąty. Do wspólnego śpiewania hymnu przystąpiło w sumie 4 152 960 uczniów oraz 396 495 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie do akcji zgłosiło się 20 434 szkół z całego kraju. Udział w akcji „Szkoła do hymnu” zgłosiły także szkoły polskie za granicą.
Bardzo dziękujemy szkolnemu Chórowi i pani Aleksandrze Skibińskiej-Brzezickiej za przygotowanie podkładu muzycznego oraz wokalne towarzyszenie nam podczas odśpiewania czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” podczas obu tur przedstawienia.
JS
Fides et Patria
XIX Ogólnopolski Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides et Patria”
PAULINA I JULIA WYRÓŻNIONE
W piątek, 18 listopada br. w Klubie Wojskowym 1 Pułku Saperów w Brzegu odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego upamiętniającego ks. ppłk. Zbigniewa Stefaniaka, wieloletniego kapelana brzeskiej jednostki. Podobnie jak w poprzednich latach uczestnicy konkursu podzieleni zostali na kategorie – szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz żołnierze. Wykonawców oceniało jury złożone z instruktorów teatralnych i reżyserów oraz kapelan
1 Pułku Saperów w Brzegu.Naszą szkołę reprezentowały w konkursie dwie uczennice z kl. 3C, które jury wyróżniło:
Paulina Myślicka
Julia Wygaś
Opiekunami uczennic są – prof. Karolina Mruk i prof. Marzena Kuriata. Gratulując Dziewczynom i ich Nauczycielkom, już trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!
Przy okazji BARDZO dziękuję pani Joannie Lehr za pomoc w organizacji transportu do Brzegu. Bez niej byłoby zdecydowanie trudniej.
JS
Fot. Joanna Lehr
Wyniki konkursu na biało-czerwonych
Zbiórka darów
Projekt: Tajniki dyplomacji
KLASA 2A W PROJEKCIE
TAJNIKI DYPLOMACJI. NEGOCJUJ DLA RZECZPOSPOLITEJ
16 i 17 listopada klasa 2A uczestniczyła wraz ze swoim nauczycielem historii i wos - prof. Aleksandrą Skibińską-Brzezicką w projekcie „Tajniki dyplomacji. Negocjuj dla Rzeczpospolitej”, który jest realizowany jest przez Fundację Armenian Foundation dzięki współfinansowaniu ze środków programu "Patriotyzm Jutra" Muzeum Historii Polski. Motyw przewodni projektu jest związany z 400. rocznicą rozpoczęcia negocjacji pokojowych z Imperium Osmańskim w 1622 roku.
Pierwszego dnia warsztatów uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawym wykładzie i prezentacji, która wprowadzała w tematykę całości projektu. Pan Łukasz Wrona z fundacji opowiadał uczniom o stosunkach polsko-tureckich w XVII wieku, bitwie chocimskiej i postaciach: Krzysztofa Zbaraskiego, magnata, który stał na czele poselstwa wysłanego do Imperium Osmańskiego oraz towarzyszącego mu Krzysztofa Serebkowicza- polskiego Ormianina, który pełnił rolę dragomana ( tłumacza). Tego samego dnia uczniowie uczestniczyli również w warsztatach negocjacyjno – retorycznych, gdzie ćwiczyli w parach swoje umiejętności negocjowania i przekonywania do swoich racji oraz w mini warsztatach teatralnych prowadzonych przez Panią Zofię Bohosiewicz, które przygotowywały uczestników projektu do gry mającej miejsce następnego dnia.
Drugiego dnia warsztatów dla uczniów zaplanowane zostały dwie aktywności- gra negocjacyjna oraz debata oksfordzka. Przed przystąpieniem do gier młodzież została zapoznana z zasadami obu rozgrywek oraz dostała porządną dawkę wskazówek mających na celu jak najlepsze przygotowanie się do gry i debaty. Tym razem klasa 2A ćwiczyła, na podstawie nabytej dzień wcześniej wiedzy, umiejętności: argumentowania, poprawnego wysławiania się, negocjowania i mediowania, co okazało się niełatwym zadaniem. W grze negocjacyjnej strona polska i strona turecka negocjowały warunki, na które mogliby się zgodzić zawierając pokój, a następnie w debacie oksfordzkiej kolejne dwie grupy uczniów, które wcześniej przyglądały się negocjacjom walczyły na argumenty próbując obronić wylosowanego stanowiska. Uczniowie klasy 2A wraz z towarzyszącymi im dwoma uczniami z klasy 4Ep (Tadkiem i Danielem) wykazali się nie tylko dużą wiedzą, ale również odwagą i umiejętnościami przemawiania i debatowania.
Warsztatom towarzyszyła wystawa pt.„Ormianie na dywanie”, którą przez dwa dni mogli oglądać wszyscy uczniowie i nauczyciele naszego Liceum, ale także rodzice, którzy 16 listopada przyszli na zebrania z wychowawcami klas.
Dziękujemy Pani Ninie Kordys – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie za skontaktowanie nas z Fundacją Armenian i dzięki temu udział w tym bardzo wartościowym i ciekawym projekcie.
Wypominki oławskiej oświaty
16 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w wieczorze wypominkowym za pracowników oławskiej oświaty, który miał miejsce w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Uroczystość, zorganizowaną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, uświetnił chór i muzycy z LO pod kierunkiem prof. Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej, którzy zaśpiewali m.in „Marsz Sybiraków” i „Oceany”.
Dziękujemy bardzo naszym utalentowanym uczniom, którzy kolejny raz udowodnili, że można na nich zawsze liczyć.
Eko jest COOL
Nasi laureaci w konkursie „Eko jest COOL”
Uczniowie naszej szkoły odnieśli ogromny sukces w powiatowym konkursie filmowym „Eko jest COOL”, w którym należało stworzyć filmik lub wykonać prezentację na temat ekologii. Zajęli dwa pierwsze miejsca w kategorii szkół ponadpodstawowych. I miejsce – Szymon Bereżnicki z klasy 3A, a II miejsce – Patryk Jezierski z klasy 1A. Organizatorami konkursu byli „Inicjatywa 2.0 Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice” oraz „Oławska Platforma Pomocy”.
Podczas gali, która odbyła się 8 października w Jelczu-Laskowicach zostały ogłoszone wyniki, a twórcy filmów otrzymali atrakcyjne nagrody. Uczniowie wygrali wyjazd do Strasburga połączony ze zwiedzaniem siedziby Europarlamentu, ufundowany przez posła na Sejm RP Krzysztofa Śmiszka, który konkurs objął swoim patronatem. Wyjazd już się odbył, uczniowie wrócili z niej zadowoleni. Najlepsze filmy były prezentowane przed głównymi seansami filmowymi w GoKinie.
Serdecznie Szymonowi i Patrykowi gratulujemy!
Małgorzata Pietrzycka
Szkoła pamięta
Biało-czerwony konkurs
Podziękowanie
Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada pani dyrektor Jolanta Szewczyk, pani dyrektor Małgorzata Pietrzycka, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły reprezentowali ją podczas Powiatowych obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
W skład pocztów sztandarowych (szkolny i Związku Kombatantów) weszli: Marek Markiewicz, Julia Wittman, Marlena Gąsiorowska, Daniel Mioduszewski, Nikola Kurowska i Natalia Wituszyńska.
Uroczysty apel poprowadzili Kinga Diug i Jan Ziemniak.
Szkolne Koło Teatralne pod kierownictwem Pani prof. Marty Słomki i Józefa Markockiego zaprezentowało pantomimę pt. „Wolność”, a chór szkolny przygotowany przez Panią prof. Aleksandrę Skibińską-Brzezicką zaśpiewał piosenkę „Radosna niepodległość”.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i poświęcony czas.
Jesteśmy z Was dumni.
#szkolapamieta
#szkoladohymnu
Narodowe Święto Niepodległości w LO
10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 104.rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Oprócz uczniów i nauczycieli naszego Liceum na widowni zasiedli również przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Oławie – Pani Magdalena Bronowicka-Romei – Naczelnik Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, oraz pan Wojciech Kloczkowski – główny specjalista Biura Promocji. Całość uroczystości prowadził uczeń klasy 2A – Marek Markiewicz.
Wstępem do uroczystości był muzyczny występ utalentowanych uczniów klas pierwszych, którzy zagrali krótki koncert. Usłyszeliśmy m.in. takie utwory jak „Hej ułani”, czy „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”. Swoje talenty zaprezentowali: Blanka Bartosz (pianino), Zofia Sosulska (skrzypce), Blanka Sobczak (skrzypce), Wiktor Szczepuła (gitara), Antoni Sobiecki (akordeon).
W pierwszej części uroczystości wystąpili uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego, którzy zaprezentowali przejmującą pantomimę o wolności pt. „Stop przemocy. Strefa wolności”. To nietypowe przedstawienie niezwykle przypadło do gustu naszym uczniom, nauczycielom i oglądającym gościom. Opiekę nad uczniami sprawowała prof. Marta Słomka oraz pan Józef Markocki, aktor i twórca Teatru Forma, który również współtworzył uroczystość w naszej szkole. Szkolne Koło Teatralne przygotowywało ten występ podczas tygodniowych warsztatów teatralnych, które odbyły się w październiku. Oświetlenie i efekty specjalne towarzyszące przedstawieniu zapewnili uczniowie klas pierwszych Wiktor Szczepuła i Antonii Sobiecki z klasy 1B.
Następnie uczestnicy apelu wysłuchali piosenki „Radosna niepodległość” wykonanej przez chór szkolny LO, który po raz pierwszy wystąpił w zupełnie nowym składzie. Opiekę nad częścią muzyczną sprawowała pani prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka.
Po uroczystym apelu nastąpiła druga część uroczystości, podczas której miało miejsce symboliczne przekazanie władzy nowemu Samorządowi Uczniowskiemu przez ustępujący SU. Pani dyr. Jolanta Szewczyk podziękowała Antoninie Woźniak, Alicji Marmulewicz, Natalii Winogradow i Aleksandrze Łysowskiej za ogrom pracy i działań, które realizowały podczas swojej długiej kadencji i życzyła nowo wybranym członkom samorządu wielu sukcesów.
Imprezie, która miała miejsce w szkolnej auli towarzyszyły profesjonalne wystawy na parterze „Polskie symbole narodowe” i pierwszym piętrze „Ojcowie niepodległości” oraz biało-czerwone dekoracje wiszące na oknach, które zostały przygotowane przez uczennice klasy 2Ai 2B (Maja Piskorz, Magdalena Żyłajtys, Wiktora Sztaba, Weronika Żelazko, Oliwia Pawłowicz) oraz nauczycieli: Aleksandrę Skibińską-Brzezicką, Piotra Wróbla i Ingę Sławik-Kubiak przy pomocy pana konserwatora Zygmunta Oleksyna.
Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele naszej szkoły pokazali, że potrafią tworzyć uroczystości na naprawdę wysokim poziomie.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i serdecznie gratulujemy udanych występów.
#szkolapamieta
#szkoladohymnu
Zaproszenie
Archiwum Aktualności